Blog

Dlaczego warto pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji?

Regularne serwisowanie klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa przestała być już nowością na Polskim rynku, a powoli staje się wręcz standardem. Wielu kierowców ogromnie cieszy się, gdy kupują swoje pierwsze auto z klimą. Korzystają z niej przez pierwsze lata użytkowania samochodu, a potem zaczynają narzekać, że klimatyzacja jest złym wynalazkiem, gdyż wydaje nieprzyjemny zapach i powoduje u nich kaszel. Twierdzą też, że klima „zużywa się” i nie działa tak, jak gdy była nowa. Zapytani jednak o to, kiedy ostatni raz zlecili jej kompleksowy serwis, odpowiadają, że nie mieli na to pieniędzy lub czasu. Klimatyzacja, tak jak każdy inny podzespół w samochodzie, aby poprawnie działała, musi być regularnie serwisowana.

Ważna rzecz: filtr

Każda klimatyzacja, poza schładzaniem powietrza, ma za zadanie dodatkowo je oczyszczać. Jak łatwo można się domyślić, niezbędny do tego jest filtr, na którym zbierają się drobinki kurzu, suche liście, czy pyłki. Filtr ten podczas serwisu wymienia się na nowy. Co się dzieje w przypadku, gdy auto jeździ kilka lat omijając serwis klimatyzacji samochodowej? Filtr nie radzi sobie z ogromną ilością zanieczyszczeń. Część z nich pozostaje w układzie klimatyzacji, a część wpada do kabiny. Stąd właśnie bierze się słynny „kaszel od klimy”. To, co powinno zostać na filtrze, ze zdwojoną siłą wpada do płuc kierowcy. Druga sprawą jest przykry zapach. Jeśli klimatyzacja nie jest regularnie serwisowana, jej układ może ulec zawilgoceniu. A wilgoć jak wiadomo, jest idealnym środowiskiem do namnażania się grzybów i pleśni. Jeśli pojawią się one w układzie klimatyzacji, podczas pracy wydaje ona przykry zapach. Warto wspomnieć o tym, że przy jednoczesnym przeciążeniu filtra, również dostają się do płuc kierowcy i pasażerów.

Klimatyzacja nie działa

Unikanie serwisu skutkuje na dłuższą metę tym, że klimatyzacja staje się niewydajna. Czynnika chłodzącego robi się  coraz mniej, zapchane filtry nie przepuszczają powietrza i mimo ustawiania klimy na niskie temperatury – nie działa ona poprawnie. Jeśli więc chcemy, by klimatyzacja służyła nam bezproblemowo przez lata, a do tego nie miała złego wpływu nasze zdrowie, naszym obowiązkiem jest regularne zlecanie jej serwisowania.

Dlaczego warto pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji?