Blog

Komputerowa diagnostyka samochodowa bez tajemnic 

komputerowa diagnostyka samochodowa

Każdy współczesny samochód jest wyposażony w komputer pokładowy. Jest to urządzenie, które jest odporne na wstrząsy, wibracje oraz wilgoć i umożliwia monitorowanie stanu podzespołów samochodu i różnych parametrów jazdy. To właśnie on odpowiada za pojawianie się na naszej desce rozdzielczej przeróżnych kontrolek, np. komunikatu o konieczności wymiany oleju czy wymianie uszkodzonej żarówki. Komputer pokładowy ułatwia kierowcy zachowanie pełnej kontroli nad pojazdem, a kiedy samochód ma jakąś awarię może pomóc w zdiagnozowaniu problemu.

Komputerowa diagnostyka samochodowa – na czym polega?

Kiedy pojedziemy do warsztatu, aby wykonać diagnostykę komputerową auta fachowiec podłączy do komputera pokładowego tester. Jest to po prostu laptop z wgranym odpowiednim oprogramowaniem służącym diagnostyce. Zadaniem testera jest wyszukiwanie kodów błędów, czyli mówiąc jaśniej – informacji o przekroczeniu dopuszczalnych parametrów pracy różnych podzespołów. Robi to przez sprawdzanie bieżących parametrów z danego pojazdu z tymi określonymi przez producenta. Znalezione kody błędów ułatwiają odnalezienie usterki w pojeździe.

Zalety diagnostyki komputerowej:

• Jest szybka – informację o usterkach otrzymujemy niemal natychmiast.

• Nie trzeba rozbierać samochodu – w celu zdiagnozowania problemu, nie musimy już rozbierać podejrzanych części pojazdu. Komputer pokładowy podpowie nam, gdzie jest zlokalizowana awaria i dopiero wtedy do akcji wkroczy elektromechanik.

• Można szybko sprawdzić stan wielu układów w aucie – np.: systemu ABS, poduszek powietrznych, silnika i wielu innych. Diagnostyka komputerowa wykonywana podczas jazdy pomaga ocenić takie parametry, jak np.: czas wtrysków czy pracę przepływomierza.

• Jest niedroga.

Kiedy warto wykonać diagnostykę komputerową auta?

Warto jest robić ją regularnie, specjaliści radzą wykonywać ją raz w roku. W taki sposób możemy zapobiec wielu poważnym awariom w naszym pojeździe. Na diagnostykę komputerową należy też udać się do warsztatu, kiedy mamy problemy z uruchomieniem samochodu, zaobserwujemy utratę mocy w czasie jazdy, zwiększy się spalanie albo gdy na desce rozdzielczej pojawią się świecące kontrolki.

Takie badanie jest też idealnym rozwiązaniem dla osób, które zamierzają kupić używane auto. Fachowiec w warsztacie szybko sprawdzi dla Ciebie stan techniczny takiego pojazdu.

 

Komputerowa diagnostyka samochodowa bez tajemnic