Blog

Jak podnieść moc silnika w aucie? Garść praktycznych porad

tunning

Jednym z najważniejszych parametrów każdego pojazdu są jego osiągi. Nic nie daje takiej satysfakcji kierowcy, jak panowanie nad silnikiem o dużej mocy. Duża moc silnika to gwarancja niezawodności na drodze, szybkiego przyspieszania, gdy zajdzie taka potrzeba i zwiększenie pewności siebie na trasie. Mocny silnik to także gwarancja bezpiecznego wyprzedzania. Często kupujemy samochody wyposażone w słabsze jednostki, ponieważ zużywają mniej paliwa i przez to są bardziej ekonomiczne, ale z czasem może okazać się, że mała moc silnika może przestać nam wystarczać. W takiej sytuacji można zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy mogą podnieść moc naszego silnika.

Dwa sposoby na podniesienie mocy silnika w aucie

Osiągi silnika możemy poprawić dwoma metodami. Pierwsza polega na tuningu mechanicznym, druga to tuning elektroniczny. Tuning elektroniczny jest coraz bardziej popularną metodą na zwiększenie mocy silnika, ponieważ jest o wiele prostszy i tańszy od tuningu mechanicznego. Taki zabieg nazywany jest „chiptuningiem”.

Na czym polega „chiptuning”?

Chip tuning to metoda, która zapewnia podniesienie mocy silnika w naszym samochodzie. Cała operacja skupia się na zmianach w oprogramowaniu komputera sterującego silnikiem i skrzynią biegów (w autach z automatycznymi skrzyniami). Można zrobić to na dwa sposoby – albo modyfikujemy istniejący już w komputerze silnika program sterujący, albo stosujemy dodatkowy zewnętrzny moduł nazywany „powerbox”. Niewątpliwą zaletą tego procesu jest fakt, że w każdej chwili można z niego zrezygnować, ponieważ jest on odwracalny.

Zalety podniesienia mocy silnika:

• wzrost mocy i momentu obrotowego
• brak negatywnego wpływu na żywotność naszego silnika
• nie wzrasta zużycie paliwa i emisja dwutlenku węgla
• zmiana osiągów samochodu
• poprawa dynamiki jazdy – silnik o wiele szybciej reaguje na zmiany pracy, które kierowca reguluje pedałem gazu
• lepsza zwrotność i przyśpieszenie
• poprawia się kontrola nad pojazdem, co bezpośrednio wpływa na komfort prowadzenia

 

Jak podnieść moc silnika w aucie? Garść praktycznych porad