Blog

Przeglądy eksploatacyjne samochodu. Jak często je wykonywać?

serwisom samochodowym.

Przeglądy eksploatacyjne nazywane również technicznymi są obowiązkiem dla każdego właściciela pojazdu. Jest to zapisane w Prawie o Ruchu Drogowym i stanowi podstawę do dopuszczenia auta do ruchu. Dzięki nim dowiadujemy się, jaki jest stan techniczny samochodu i co ewentualnie należy w nim naprawić. Regularne wykonywanie tych przeglądów wpływa bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy, dlatego warto zawsze pilnować terminów przeglądów i zlecać je profesjonalnym serwisom samochodowym.

Podstawowe pytanie – jak często robić przeglądy?

Jest to najczęściej zadawane pytanie przez właścicieli samochodów. Sprawa wygląda inaczej dla aut używanych, a inaczej dla fabrycznie nowych.

W przypadku samochodów używanych i mających minimum pięć lat przeglądy eksploatacyjne należy wykonywać raz do roku. W czasie takiego przeglądu sprawdzany jest stan ogumienia, hamulców, zawieszenia i oświetlenia. Dokładnie sprawdzana jest również szczelność pojazdu, czyli czy nie wyciekają z niego żadne płyny. Przegląd jest świetną okazją do tego, aby wykonać w aucie niezbędne naprawy i wymienić zużywające się z czasem części eksploatacyjne.

Jeżeli mamy nowe auto, to pierwszy przegląd musimy wykonać dopiero po trzech latach jazdy, a kolejny po dwóch latach od pierwszego. W ten sposób mija 5 pierwszych lat eksploatacji pojazdu i w późniejszym okresie właściciel ma już obowiązek dokonywania przeglądów raz do roku.

Jeśli kupiliśmy samochód sprowadzany z zagranicy, powinniśmy pamiętać, że musi on przejść przegląd techniczny, zanim zostanie oficjalnie zarejestrowany.

Konsekwencje braku aktualnego przeglądu eksploatacyjnego

Terminów przeglądów technicznych warto pilnować przede wszystkim, mając na uwadze bezpieczeństwo własne oraz osób przewożonych autem. Pamiętajmy jednak także o przykrych konsekwencjach prawnych braku aktualnego przeglądu. W razie kontroli brak aktualnego dopuszczenia do ruchu spowoduje nałożenie wysokiej kary oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Jeśli kierowca jadący samochodem bez aktualnego przeglądu będzie sprawcą wypadku drogowego, to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu polisy AC.

 

Przeglądy eksploatacyjne samochodu. Jak często je wykonywać?