Blog

Kilka słów o napełnianiu klimatyzacji samochodowej

Napełnianie klimatyzacji samochodowej

Poprawnie działająca klimatyzacja w samochodzie dba o to, by wnętrze auta było przyjemnie schłodzone w upalne dni, a także osuszone wtedy, gdy na zewnątrz panuje słota. Dzięki klimie kierowca odczuwa lepszy komfort podczas prowadzenia auta. To jednak nie wszystko. Sprzyjający mikroklimat sprawia, że jest on bardziej skoncentrowany, a co za tym idzie – jeździ bezpieczniej. O klimatyzację w samochodzie należy jednak dbać. Warto między innymi pamiętać o jej regularnym napełnianiu.

Układ klimatyzacyjny

W układzie klimatyzacyjnym znajduje się czynnik roboczy, bez którego niemożliwe jest poprawne działanie klimy. Czynniki robocze to nic innego, jak dedykowane środki smarujące i konserwujące. Z czasem używania klimatyzacji jest ich w niej coraz mniej. Dlaczego tak się dzieje? Klimatyzacja samochodowa nigdy nie jest idealnie szczelna. Środek roboczy ucieka więc przez drobne nieszczelności w przewodach czy kompresorze, lub w chłodnicy i parowniku. Gdy jest go za mało, klimatyzacja w samochodzie przestaje pracować prawidłowo. To może prowadzić do usterki sprężarki, która musi pracować bez smarowania. Dlatego przed uzupełnieniem środka roboczego pracownicy serwisu zazwyczaj sprawdzają szczelność układu i dopiero wtedy gdy jest on maksymalnie szczelny, uzupełniają go w nowy płyn.

Kiedy trzeba „napełnić klimę”?

Napełnianie klimatyzacji samochodowej zalecane jest przynajmniej raz do roku. Najlepiej zrobić to po zimie, zanim zaczniemy jej intensywnie używać. Pamiętajmy, by klimę włączać również w zimie, dzięki temu opóźnimy starzenie się układu i ewentualne uszkodzenia. Klima osuszy także wilgoć, którą wnosimy ze sobą do samochodu. Napełnianie klimatyzacji w serwisie zazwyczaj nie trwa dłużej niż godzinę i jest procesem w pełni zautomatyzowanym. Regularna kontrola czynników roboczych zapobiega też parceniu uszczelek i szybkiemu rozszczelnianiu się całego układu.

Kilka słów o napełnianiu klimatyzacji samochodowej